درمان سرطان پروستات
6 ماه پیش

 

 

 

درمان سرطان پروستات فرآیندی چند روشی است. این روش‌ها هم درمان متعارف و هم غیرمتعارف (هومیوپاتی: درمانی که در افراد سالم علائم بیماری را بروز می‌دهد) شامل می‌شود. بهترین نتایج درمان طولانی مدت توسط عواملی همچون سن، مرحله سرطان پروستات و وضعیت سلامت عمومی بیمار بدست می‌آید.

 

 

 

5 راهی که درمان هومیوپاتی به سرطان پروستات کمک می­کند.

 

1.      پسروی یا کاهش علائم و روند سرطان پروستات

 

2.      ممانعت از عود شدن سرطان پروستات

 

3.      حذف اثرات جانبی شیمی درمانی و پرتودرمانی

 

4.      رهایی از دردهای سرطان

 

5.      بهبود کیفیت عمومی زندگی و واکنش بهتر نسبت به دیگر درمان‌ها

 

 

 

سرطان پروستات چیست؟

 

 

 

·         سرطانی است که در بافت غده پروستات شروع می‌شود.

 

·         پروستات، غده‌ جنسی مردانه است و مسئول تولید و ساخت مایع منی را برعهده دارد.

 

·         غده پروستات، درست در زیر مثانه و در جلوی مقعد واقع شده است.

 

·         اکثر سرطان‌های پروستات، سرعت رشد کندی در طبیعت دارند و عوامل خطر اصلی، چاقی، سن و سابقه خانوادگی است.

 

·         سلول‌های سرطانی، ممکن است از غده پروستات به دیگر نقاط بدن به خصوص استخوان‌ها و گره‌های لنفاوی پخش شوند.

 

·         سرطان پروستات، در مردان کمتر از 45 سال امری غیرمتداول است اما با بالا رفتن سن احتمال ابتلا بیشتر می‌شود. این سرطال به طور کلی روی گروه سنی مردان بالاتر از 50 سال اثر می‌گذارد.

 

·         متوسط سن تشخیص سرطان پروستات 70 سال است.

 

·         در کشور آمریکا در سال 2013 تعداد افرادی که به سرطان پروستات مبتلا شدن برابر 238.590 که از این تعداد تنها 29.720 از مبتلایان به سرطان پروستات، فوت کردند.

 

 

سرطان پروستات چند نوع دارد؟

 

 

 

دو نوع سرطان پروستات وجود دارد.

 

1.      اپیتلیوم غده‌ای (آدنوکارسینوم): شایع‌ترین نوع سرطان پروستات "اپیتلیوم غده‌ای" است. این سرطان در طبیعت، رشد کندی دارد. اما هنوز هم قابلیت پخش شدن از پروستات به دیگر اعضای بدن از جمله غدد لنفاوی، ‌استخوان‌ها و دیگر اندام را دارد.

 

2.      کارسینوم سلول‌های کوچک: این نوع از سرطان نادر است. در ابتدا این نوع از سرطان در سلول‌های شخصی‌سازی شده در داخل پروستات شکل می‌گیرد. این نوع به طور کلی آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) را افزایش نمی‌‌دهد و در مراحل ابتدایی تشخیص آن مشکل است. موارد پیشرفته کارسینوم سلول‌های کوچک می‌توانند درمان سختی داشته باشند.

 

 

 

3 روشی که سرطان پروستات در بدن رشد می­کند.

 

 

 

1.      از طریق بافت: سرطان به بافت‌های سالم اطراف حمله می‌کند.

 

2.      از طریق سیستم لنفی: سرطان به سیستم لنفی حمله کرده و از طریق آن به رگ‌های لنفی دیگر اعضای بدن می‌رود.

 

3.      از طریق خون: سرطان به سیاهرگ‌ها و مویرگ‌ها حمله می‌کند و از طریق خون به دیگر اعضای بدن سفر می‌کند.

 

 

 

4 مرحله سرطان پروستات کدام است؟

 

 

 

 مرحله 1: در این مرحله، سرطان به خود پروستات محدود شده است. این مرحله در طول معاینه انگشتی مقعد (DRE) تشخیص داده نمی‌شود. انتظار می‌رود سرطان در طول این دوره سرعت رشد کندی داشته باشد.

 

مرحله 2: در این مرحله، سرطان می‌تواند در طول معاینه انگشتی مقعد (DRE) تشخیص داده شود. سرطان هنوز محدود به پروستات است اما سلول‌ها ممکن است غیرعادی باشند و سریع‌تر رشد کنند.

 

مرحله 3: این مرحله سرطان می‌تواند به بافت‌های نزدیک پروستات ورود کند. سرطان ممکن است به کیسه‌های منی نیز برسد.

 

مرحله 4: در این مرحله، سرطان به بخش‌های دیگر بدن از جمله مقعد، گره‌های لنفاوی مجاور یا استخوان حمله‌ور می‌شود. (مرحله متاستازی)

 

 

 

علائم ادراری که نشان­دهنده احتمال سرطان پروستات  

 

 

 

·         احساس درد یا سوختگی در حین ادرار کردن

 

·         افزایش تعداد تحریکات و دفعات ادرار در شب

 

·         از دست دادن کنترل مثانه

 

·         کاهش یافتن سرعت و جریان ادرار

 

·         وجود خون در ادرار (هماتوریا)

 

·         مشکلات در حین فعالیت‌های جنسی، اختلال نعوظی، انزال دردناک

 

 

 

سرطان پروستات ممکن است به بافت‌ها واستخوان‌های نزدیک نیز سرایت کند. دیگر علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

 

1.      وجود خون در مایع منی

 

2.      تورم در پاها یا ناحیه لگنی

 

3.      بی حسی یا درد در لگن، پاها

 

4.      درد استخوان پایان نمی‌یابد یا منجر به شکستگی می‌گردد.

 

در صورت داشتن هر کدام از این علائم بهتر است به پزشک متخصص یا اورولوژیست مراجعه و چکاپ اولیه­ای انجام دهید.

 

 

 

چه آزمایشاتی برای تشخیص سرطان پروستات انجام می­شود؟

 

 

 

آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA)

 

 PSA پروتئینی است که توسط غده پروستات تولید می‌شود و می‌تواند در خون تشخیص داده شود. میزان PSA همراه با سن و زمانی که پروستات بزرگ می‌شود، افزایش می‌یابد. افزایش قابل توجه میزان PSA در خون می‌تواند نشانگر سرطان پروستات باشد. در هنگام التهاب پروستات، سطح PSA می‌تواند افزایش بیابد. PSA خود آزمایشی برای سرطان نیست اما میزان بالای آن نیازمند آزمایش‌ها و معاینات پیشرفته است.

 

 

 

معاینه انگشتی مقعد

 

 این معاینه توسط پزشک انجام می‌گردد و به وسیله قرارگیری یک انگشت در داخل مقعد صورت می‌پذیرد. غده پروستات می‌تواند از طریق دیواره مقعد حس شود و اگر نشانه‌هایی از بزرگ شدن یا اختلال وجود داشته باشد، تشخیص داده می‌شود. اگر اختلالی پیدا شد، بافت برداری صورت می‌گیرد.

 

 

 

نمونه برداری فراصوت ترانس رکتال (TRUS)

 

اختلال‌ها یا مشکلات از طریق TRUS قابل تشخیص هستند.

 

 

 

آزمایش‌های تصویربرداری

 

آزمایش‌های تصویربرداری احتمال سرایت سرطان به دیگر اعضای بدن را مورد آزمایش قرار می‌دهد. این آزمایش‌ها شامل X-rays، CT/MRI و اسکن استخوان است.

 

 

 

MRI و CT

 

 این‌ها اسکن‌های تخصصی هستند که تصاویری با جزئیات از بخش‌های بدن ارائه می‌دهند. MRI از نیروهای مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید تصاویر با جزئیات بالا استفاده می‌کنند در حالیکه CT Scan از پرتوهای X پردازشی رایانه استفاده می‌کند. هر2 نوع اسکن به پزشکان اجازه می‌دهند سرایت سرطان را به استخوان‌ها و اندام داخلی مورد آزمایش قرار دهند.

 

 

 

اسکن استخوان

 

 این آزمایش شامل تزریق یک رادیوایزوتوپ (رنگی که مقدار کمی پرتو تشعشع می‌کند) به داخل جریان خون از طریق تزریق از دست می‌شود. رنگ به سراسر بدن می‌رود و در نواحی که توسط سرطان تحت تاثیر است،‌ تجمع می‌گردد. هر تجمعی بعدها توسط دستگاه‌های اسکن اختصاصی قابل تشخیص خواهد بود.

 

 

 

درمان سرطان پروستات

 

درمان سرطان پروستات به چندین عامل مختلف از جمله سرعت رشد سرطان، مقدار سرایت سرطان، سلامت کلی فرد بیمار و مزایا و پتانسیل‌های اثرات جانبی درمان بستگی دارد.

 

پرتودرمانی برای سرطان پروستات

 

پرتودرمانی از انرژی پرقدرتی برای کشتار سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. رادیوتراپی سرطان پروستات می‌تواند به 2 روش انجام گیرد:

 

·         پرتوهایی که از خارج از بدن می‌آیند‌ (پرتوهای خارجی): در طول پرتودرمانی خارجی،‌ بیمار برروی یک میز دراز کشیده و دستگاهی با پرتوهای انرژی پرقدرت برروی سلول‌های سرطانی پروستات حرکت می‌کنند.

 

·         پرتوهایی که داخل بدن جایگذاری می‌شوند (براکی تراپی): براکی تراپی شامل جایگذاری دانه‌های رادیواکتیوی به اندازه دانه‌های برنج در داخل بافت‌های پروستات است. دانه‌های رادیواکتیوی میزان اندکی از پرتو را در طول مدت زمان طولانی از خود تشعشع می‌کنند. کاشت این دانه‌های رادیواکتیوی در پروستات به وسیله سوزن‌هایی که توسط تصاویری فراصوت هدایت می‌شوند، صورت می‌گیرد.

 

 

 

اثرات جانبی پرتودرمانی شامل دفع ادرار دردناک، دفع مکرر ادرار و دفع ادرار به صورت ضروری در کنار علائم مقعدی از جمله اسهال یا درد هنگام دفع مدفوع می‌باشد. اختلال در نعوظ هم می‌تواند رخ دهد. خطر پرتودرمانی ممکن است شکل دیگری از سرطان را مانند سرطان مثانه در آینده به همراه داشته باشد که احتمال آن بسیار کم است.

 

 

 

هورمون درمانی برای سرطان پروستات

 

 هورمون درمانی روشی برای جلوگیری بدن از تولید هورمون مردانه تستوسترون است. سلول‌های سرطانی پروستات به هورمون تستوسترون برای رشد متکی هستند. قطع ذخیره هورمون‌ها ممکن است باعث مرگ سلول یا رشد کند آن‌ها شود. گزینه‌های هورمون درمانی شامل موارد زیر است:

 

·         داروهایی که بدن را از تولید تستوسترون بازمی‌دارند: داروهایی که تحت عنوان آگونیست‌های هورمون آزادکننده LH شناخته می‌شوند، از رسیدن پیام‌های تولید تستوسترون به بیضه‌ها جلوگیری می‌کنند.

 

·         داروهایی که رسیدن تستوسترون به سلول‌های سرطانی را متوقف می‌کنند: داروهای شناخته شده تحت عنوان آنتی آندروژن‌ها (ضد هورمون مردانه) از رسیدن تستوسترون به سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کنند. این داروها به طور معمول همراه با آگونیست‌های هورمون‌های آزادکننده LH یا قبل از آن‌ها تجویز می‌شوند.

 

 

 

اثرات جانبی هورمون درمانی شامل اختلال در نعوظ، گَرگرفتن، کاهش میل جنسی و افزایش وزن است. هورمون درمانی همچنین باعث افزایش خطر بیماری قلبی و حمله قلبی می‌گردد.

 

 

 

جراحی برای سرطان پروستات

 

·         جراحی برداشتن بیضه‌ها (ارکیتومی): برداشتن بیضه ها باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن می‌شود. تأثیرارکیتومی در کاهش سطح تستوسترون همانند دارو‌های مورد استفاده در هورمون‌درمانی است، ‌اما ارکیتومی ممکن است سطح تستوسترون را سریع‌تر کاهش دهد.

 

·        
جراحی برداشتن پروستات: جراحی برای درمان سرطان پروستات شامل حذف غده پروستات (پروستاتکتومی تحت اشعه)‌ همراه با برداشتن بافت‌های مجاور و تعدادی از گره‌های لنفی مجاور است. پروستاتکتومی تحت اشعه خطر بی‌اختیاری ادرار و اختلالات نعوظی را به ‌دنبال دارد.

 

 

 

شیمی درمانی برای درمان سرطان پروستات

 

در شیمی درمانی از داروهایی استفاده می‌شود تا سلول‌های با سرعت رشد بالا که شامل سلول‌های سرطانی می‌باشند، کشته شوند. شیمی درمانی می‌تواند از طریق تزریق در دست یا به صورت قرص یا هردو مورد انجام شود. شیمی درمانی می‌تواند یک امکان درمانی در مردان مبتلایی باشد که سرطان پروستات در آن‌ها به نقاط دور بدن رسیده است. شیمی درمانی ممکن است راهی برای مقابله با سرطان‌هایی باشد که به هورمون درمانی پاسخ نمی‌دهند.