بیماری جنسی مقاربتی برای مردان
6 ماه پیش

 

 

 

بیماری جنسی مقاربتی ده­‌ها میلیون فرد را در آمریکا تحت تاثیر قرار می‌­دهد و حدود 20 میلیون عفونت جدید سالانه بوجود می‌آورد، با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، آقایان ممکن است از ابتلای‌شان به عفونت اطلاع نداشته باشند؛

چرا که بسیاری از مردان آلوده علائمی ندارند. گرچه این به این معنا نیست که عفونت جنسی به سلامت‌شان آسیب نمی­زند.

 

همه‌­ی عفونت­‌های جنسی دارای علائم مخصوص نیستند و می‌­توانند شامل:

 

- درد یا سوزش هنگام ادرار

 

- نیاز به ادرار به صورت مکرر

 

- درد هنگام ارضاشدن

 

- ترشحات غیرطبیعی از آلت تناسلی ، به خصوص ترشحات رنگی یا بد بو

 

- برآمدگی ، تاول یا زخم در آلت تناسلی یا دستگاه تناسلی

 

 

بیماری‌های جنسی مقاربتی شایع در مردان

 

شایع­‌ترین بیماری­‌های جنسی که مردان را تحت تاثیر قرار می­‌دهند شامل

 

 

بیماری کلامیدیا

 

علائم: درد هنگام ادرارکردن، درد در پایین شکم، ترشحات آلت تناسلی

 

شیوع: در سال 2015، در آمریکا 478،981 مبتلا به این بیماری گزارش شد.

 

به خاطر بسپارید: بیشتر مردم مبتلا به کلامیدیا علائمی تجربه نمی­‌کنند، ازین جهت متخصصین بر این عقیده­‌اند که موارد زیادی از ابتلا به این بیماری گزارش نشده باقی می­‌ماند.

 

درمان: کلامیدیا با یک رژیم آنتی بیوتیکی انجام می‌­شود و در صورت ابتلا در حدود یک هفته درمان خواهید شد.

 

 

تبخال تناسلی

 

علائم: خارش و درد، برجستگی­‌های کوچک پر از مایع یا قرمز رنگ و زخم‌­هایی که ممکن است در انتها اثرشان برجای بماند.

 

شیوع: حدود 15 درصد از مردم آمریکا مبتلا هستند. این بیماری بیش از 500 میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است.

 

به خاطر داشته باشید که امکان پخش­‌شدن و واگیر تبخال، حتی اگر درد یا علائمی را نداشته باشید نیز وجود دارد.

 

درمان: داروهای ضد ویروس، مانند اسی کلویر و ولسیکلویر می­توانند جلوی شیوع بیماری را بگیرند و درمانی برای تبخال وجود ندارد.

 

 

 

زگیل تناسلی و ویروس پایپلوم انسانی HPV

 

علائم: وجود ناحیه­‌های کوچک متورم اطراف آلت مردانه (در صورت وجود زگیل تناسلی)، زگیل‌­های به شکل گل کلم و خارش اطراف آلت مردانه

 

شیوع: حدود 45 درصد از آقایان در آمریکا به ویروس پاپیلوم انسانی مبتلا هستند که گاهی منجر به زگیل تناسلی می­‌گردد. در کل 79 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می‌­دهد.

 

بخاطر بسپارید: تست HPV برای آقایان در حال حاضر موجود نیست.

 

درمان: زگیل­‌های تناسلی معمولا از طریق یک داروی مخصوص که به آنها تاثیر خاص می­‌گذارند، درمان می شوند. اگر چه که در صورت اثر نکردن دارو قابل برداشتن و حذف با عمل جراحی نیز می‌­باشند.

 

 

 

سوزاک

 

علائم: سوزش هنگام ادرار کردن، ترشحات زرد یا سبز و  درد در بیضه‌­ها

 

شیوع: در سال 2015، 395216 کیس در آمریکا گزارش شده است.

 

به خاطر بسپارید: عفونت سوزاک در صورتی که درمان نشود احتمال ابتلا به بیماری HIV را بالا می­‌برد.

 

درمان: سوزاک معمولا به وسیله­‌ی یک رژیم دو دارویی یا دو دوره درمانی قابل درمان است.

 

 

 

HIV ایدز

 

علائم: تب، جوش زدن، گلودرد و تورم غدد لنفاوی. علائم با پیشرفت بیماری بدتر می­‌شوند.

 

شیوع: تا اواسط سال 2019 تعداد مبتلایان 40 هزار و 573 نفر بوده­‌اند.

 

به خاطر بسپارید: این احتمال وجود دارد که بیماری HIV در مردانی که هم­جنس‌­گرا می باشند، به خاطر ریسک بیشتر عفونت از جهت سکس مقعدی، بیشتر اتفاق می‌­افتد.

 

درمان: بیماری ایدز قابل درمان نیست ولی با استفاده از انواع خاصی از داروها می‌­شود از پخش‌شدن و زیاد شدن ویروس و از بین بردن سلول­‌های بدن جلوگیری کرد.

 

 

 

تریکومونا (Trichomoniasis)

 

علائم: در مردان نادر است اما می‌­تواند شامل خارش روی آلت مردانه، ادرار دردناک و ترشحات از آلت تناسلی باشد.

 

شیوع: 220 میلیون نفر در جهان

 

به خاطر بسپارید: حدود 20 درصد از مبتلایانی که درمان شدند، پس از سه ماه دوباره آلوده شدند.

 

درمان: تریکومونا به راحتی با استفاده از آنتی بیوتیک قابل درمان است.

 

 

 

پیشگیری برای آقایان

 

بیماری‌­های جنسی مقاربتی، هر مردی را که از جهت جنسی فعال می­‌باشد بدون توجه به سن، نژاد یا گرایش جنسی تحت تاثیر قرار می‌­دهد. گرچه بسیاری از بیماری­‌های جنسی، قابل پیشگیری هستند.

 

خودداری و پرهیز، تنها مِتُدِ خطاناپذیر برای مواظبت در برابر بیماری­‌های جنسی است. گرچه با آگاهی از تغییراتی که در بدن شما رخ می­‌دهند و آمیزش همراه با رعایت نکات بهداشتی، می­‌توانید از خود و شریک یا شریکان‌تان، مواظبت کنید. داشتن آمیزش بهداشتی مداوم احتمال ابتلا به عفونت جنسی را کمتر می­‌کند.

 

این بیماری­‌ها در سکس مهبلی، دهانی و مقعدی قابل انتقال می­‌باشند. داشتن سکس بهداشتی و امن در طول تمامی فعالیت­های جنسی حائز اهمیت می­‌باشد. برای انواع سکس مقعدی، دهانی و مهبلی می‌­توانید از کاندوم استفاده کنید. برای انواع سکس دهانی می‌توانید از مانع­های دندانی (dental dams) استفاده کنید.

 

خیلی از افراد بر این باورند که سکس دهانی بی­خطر می‌­باشد؛ اما خوب است بدانید که تعداد زیادی از بیماری­‌های جنسی هنگام سکس دهانی قابل انتقال می‌باشند، از جمله سیفلیس، تبخال و سوزاک.

 

برخی بیماری­‌های جنسی، حین سکس مقعدی راحت­تر منتشر می‌­شوند. این مسئله در هم­جنس‌­گرایان مرد می‌تواند شایع‌­تر باشد. گرایش جنسی شما هر چه که باشد باید همیشه نکات بهداشتی و ایمنی سکس را رعایت کرده و به طور مداوم برای بیماری­‌های جنسی آزمایش دهید.

 

 

 

آزمایش دادن برای بیماری‌های جنسی

 

تست دادن پی در پی برای آگاهی از انتقال به بیماری­‌های جنسی در صورتی که رابطه‌­ی تک همسری و طولانی مدت ندارید، ایده­‌ی خوبی است. رعایت موارد بهداشتی و ایمنی هنگام سکس برای جلوگیری از انتقال بیماری­‌های جنسی، خوب است، اما کافی نیست. بهترین راه و مطمئن‌­ترین راه برای حفظ سلامت جنسی شما آزمایش مکرر و منظم می­‌باشد.

 

شما در هر چکاپ سالیانه باید آزمایش بیماری­‌های جنسی بدهید. اما نکته مهم دیگر این است که هر وقت سکس مواظبت نشده و ایمن نشده، داشتید (و احتمال آلوده شدن را می­‌دهید) به مراکز آزمایشگاهی مراجعه کنید. نتایج آزمایش بعد از چند روز تا یک هفته حاضر خواهند بود. برخی از این تست­‌ها ممکن است با یک نمونه ساده از ادرار قابل انجام باشند، ولی بقیه ممکن است نیاز به آزمایش خون داشته باشند.

 

تست بافت گردن مهبل برای تشخیص سرطان (pap smear) و HPV (پاپیلومای انسانی) برای بانوان وجود دارد، در حالی که برای آقایان در حال حاضر تست HPV موجود نیست. برخی از انواع HPV علائمی ندارند، در حالی که برخی دیگر سبب زگیل­‌های تناسلی می‌­شوند. در صورت مشاهده‌­ی هرگونه برآمدگی یا زگیل با دکتر خود صحبت کنید.

 

برای مشخص­‌کردن نوع تست بیماری جنسی‌­ای که نیاز دارید، صادقانه با دکتر در مورد مشکل جنسی خود صحبت کنید. اگر فکر می­‌کنید که احتمالا به یک بیماری جنسی مبتلا شده­‌اید یا فقط برای انجام آزمایش‌­های پیشگیری می­‌توانید به دکتر خود اطلاع دهید.

 

اگر از روش سکس مقعدی استفاده می­‌کنید، بهتر است بدانید که سکس مقعدی شما را در خطر ابتلا به بیماری­‌های جنسی مشخصی قرار می‌­دهد که برای آگاهی از آن نیاز به تست­‌های مخصوص می‌­باشد. به عنوان مثال تست بافت مهبل (pap smear) برای آزمایش نشانه­‌های سرطان مقعدی مربوط به HPV (پاپیلومای انسانی) قابل استفاده است.

 

در نهایت اینکه از هر نوع سکس که استفاده می­‌کنید، پزشک خود را در جریان قرار دهید تا دکتر از خطر ابتلای شما به عفونت­‌های مختلف اگاه باشد.

 

 

 

مشکلات و سختی­‌های بیماری­های جنسی مقاربتی

 

مشکلات بیماری­‌های جنسی می­‌توانند جزئی باشند، مانند تورم چشم­‌ها و احساس درد در محدوده‌­ی لگن خاصره.

 

دیگر مشکلات می‌­توانند تهدیدکننده‌­ی جان شما باشند یا آسیب دائمی به شما وارد کنند. مانند:

 

- بیماری قلبی

 

- عقیم‌شدن و نازایی

 

- آرتروز

 

- سرطان‌­های گردنه رحم و مقعد مربوط به HPV

 

 

 

درمان برای بیماری­‌های جنسی مقاربتی

 

درمان این بیماری‌­ها با توجه به اینکه از نوع باکتریایی یا ویروسی باشند، تفاوت می‌­کنند.

 

بیماری­‌های باکتریایی، مانند سوزاک، کلامیدیا یا سیفلیس به وسیله­‌ی آنتی بیوتیک‌­ها قابل درمان می‌­باشند. این آنتی بیوتیک‌­ها ممکن است شامل مترونیدازول یا تینیدازول گردد.(برای بیماری تریکومونا)

 

بیماری­‌های ویروسی، مانند تبخال‌­ها باید با داروهای ضدویروسی درمان شوند. گاهی اوقات این داروها باید روزانه مصرف شوند تا از عفونت دوباره جلوگیری شود. این شیوه درمانی دوره درمانی جلوگیری کننده شناخته می‌­شود.

 

HPV به طور کامل قابل درمان نیست، اما واکسینه‌­شدن می‌­تواند ریسک مقابله با این بیماری یا بیماری جنسی مربوط به HPV را به طور قابل توجه کاهش دهد.

 

قرص پیشگیری قبل از مواجهه (PrEp) می­‌تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری HIV به شما کمک کند، اگر دکتر شما را در معرض خطر ابتلا ببیند.

 

درمان شامل دو دارو می‌­باشد که در صورت ورود ویروس و ایجاد مشکلات در بدن شما آن را از بین می‌­برد. قرص حتما باید هر روز مصرف شود. این روش یک متد موفق برای پیشگیری از بیماری ایدز به همراه دیگر اقدامات ایمنی‌کننده عادت‌­های سکس به شمار می‌­رود.

 

 

 

بیماری‌­های جنسی مراقبتی بسیار شایع­تر از آنچه که فکرش را بکنید، می­‌باشند. هر زمان علائمی را در خود مشاهده کردید یا مریضی‌­ای در خود دیدید یا باور دارید که ممکن است آلوده شده باشید، آزمایش دهید. برای جلوگیری از بروز هرگونه درد یا ناراحتی مربوط به علائم موجود هر چه سریع­تر به دکتر  (اورولوژیست) مراجعه کنید.

 

با دکتر خود هنگام توضیح دادن صادق باشید و راحت راجع به علائم و سوابق جنسی خود صحبت کنید. صحبت‌­کردن راجع به زندگی جنسی خود یا ابتلا به بیماری جنسی ممکن است خیلی خصوصی باشد یا راحت قابل انتشار با دیگری نباشد. اما صحبت‌کردن در مورد بیماری جنسی در اوایل بیماری و مصرف داروهای پیشگیری از بیماری و زود درمان شدن به جلوگیری از عواقب طولانی مدت مریضی که برای سلامتی شما وجود دارد، کمک می­‌کند و زندگی جنسی لذت‌بخش­‌تری را برای‌تان به ارمغان می­‌آورد.