پزشک آقایان
3 ماه پیش

 

تمام بزرگ‌سالان بالای 18 سال باید به عنوان بخشی از رژیم درمانی خود توسط پزشک معالجِ اولیه به طور مرتب مورد معاینه و آزمایش قرار بگیرند. با این حال، مردان، تمایل کمتری به انجام این توصیه و در اولویت قرار دادن مراجعه به پزشک برای تست سلامتی دارند. دلایل اصلی این مورد اکثرا به خاطر عدم احساس راحتی و ترجیح به هزینه‌­نکردن است که سبب جلوگیری از مراجعه مردان به دکتر می‌­شود.

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، مریضی قلبی و سرطان دو دلیل اصلی مرگ در مردان است. این دو مشکل در صورت توجه شخص، به سلامتی و با آزمایش و چِکآپ قابل تشخیص و پیشگیری و درمان هستند. بعضی از تشخیص­‌های پزشکی که مربوط به آقایان هستند، مانند سرطان پروستات و بیضه، اگر در همان مراحل اولیه تشخیص داده شوند، هزینه­‌های کمتری را به دنبال خواهند داشت.

آقایان در صورت توجه به سلامت و فعال‌بودن در زمینه‌­ی انجام آزمایش‌­ها و معاینات الزامی، میانگین عمر بیشتر و کیفیت زندگی بهتری خواهند داشت.

 

پزشک معالج اولیه ( پزشک عمومی )

 

پزشک معالج که همان پزشک‌عمومی می­‌باشد، درمانگر بیماری‌­های عمومی، مزمن و بحرانی هستند. پزشکان عمومی هر چیزی را اعم از گلودرد تا مشکلات قلبی درمان می­‌کنند، گرچه در برخی شرایط، نیازمند مراجعه به متخصص باشد. به عنوان مثال، در مواردی که تشخیص اولیه دکتر عمومی نارسایی قلبی برای شخص بیمار باشد، گاهی نیاز به مراجعه به متخصص قلب (کاردیولوژیست) برای انجام آزمایش و تست­‌های مربوطه نیز وجود دارد. در ضمن پزشک عمومی قابلیت مدیریت شدیدترین و مزمن‌­ترین بیماران نارسایی قلبی را در مدت طولانی دارا نمی‌­باشد.

 

ویلامال

 

دیگر بیماری‌­هایی که توسط پزشکان عمومی قابل درمان هستند شامل:

- بیماری غده تیروئید

- آرتروز

- افسردگی

- دیابت

- فشارخون

پزشکان معالج یا بهتر بگوییم پزشکان‌عمومی، وضعیت واکسن‌­زدن شما را پیگیری می‌­کنند و مراقبت‌­های پیشگیرانه‌­ی دیگری مانند ورزش‌­های حفظ سلامتی متناسب با سن را ارائه می­‌دهند. مثلا، شاید مردان میان­سال تمایل به انجام آزمایش­‌های مربوط به سرطان پروستات داشته باشند. به طور مشابه، افرادی که ریسک احتمالی ابتلا به سرطان روده­‌ی بزرگ را دارند، باید مورد آزمایش قرار بگیرند، شروع آن از 50 سالگی خواهد بود. حدود شروع سن 35 سالگی نیز تست برای تشخیص کلسترول بالا برای آقایان الزامی است. پزشک عمومی، معمولا توصیه به تست سالانه‌­ی چربی خون خواهد داشت.

پزشک عمومی به طور ایده‌­آل اولین شخص برای مراقبت‌­های پزشکی شما به حساب خواهد آمد. او در موارد نیاز شما را به متخصصین ارجاع خواهد داد و سوابق سلامتی شما را حفظ می‌کند تا در آینده در صورت نیاز به عنوان مرجع استفاده گردد. مردان و پسران باید حداقل سالی یکبار چکآپ فیزیکی انجام دهند.

برای آقایان دکتر عمومی، اولین مرحله برای تشخیص شرایطی همچون

- هرنیا یا فتق دیسک

- سنگ کلیه

- سرطان بیضه یا پروستات

- ملانوما

خواهد بود. بیشتر این موارد در مردان رخ می‌دهند. یک پزشک عمومی خوب برای تشخیص این شرایط مناسب خواهد بود اما برای درمان نیاز به پزشک دیگری است که به او اورولوژیست می‌­گویند.

 

اورولوژیست

 

اورولوژیست­‌ها در درمان مشکلات سیستم ادراری مردان و زنان تخصص دارند. آنها در سیستم جنسی مردان نیز تخصص دارند. آقایان در شرایطی مانند بزرگ شدن غده­‌ پروستات، سنگ کلیه یا مشکلات سیستم ادراری و دیگر موارد مربوطه مانند عقیم‌­بودن و معلولیت جنسی باید به اورولوژیست مراجعه کنند. مردان بالای 40 سال باید سالانه به اورولوژیست برای تست سرطان پروستات مراجعه کنند.

دکتر ارولوژیست می‌­تواند در مورد سلامت جنسی به شما مشاوره دهد، اما به خاطر داشته باشید که برای تست عفونت­‌های انتقالی جنسی می‌توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید. هر مرد فعال جنسی باید با انجام تست عفونت جنسی، از سلامت جنسی خود اطمینان حاصل کند، مخصوصا اگر فرد دارای چند شریک جنسی است.